Tuesday, March 27, 2007

Kaameli vee säilitamisest

Lapsest saadik olen uskunud jutte, et kaamlid talletavad oma vee rasvaküürus. Viimasel reisil tekkis meil selle üle elav argumenteeritud vaidlus.
Biokeemilisest vaatepunktist paistab asi kohe kahtlane. Rasv on ju sisuliselt süsivesinik, koosnedes süsinikust ja vesinikust, vesi vajab aga iga kahe vesiniku aatomi kohta ka ühte hapniku aatomit (ning lisaks veel kahte hapniku aatomit iga süsiniku aatomi kohta). Nii et rasva näol ei ole tegu otseselt vee varu- või säilitusaega. Tõsi, rasvhapete lagunemise lõpp-produktideks on H2O ja CO2 kuid selleks peab iga rasvamolekul läbi „ketrama“ terve b-oksüdatsiooniraja ja tsitraaditsükli konversioonide kaskaadi (kusjuures nende jaoks kulub rohkem vett kui eraldub) ning lõpuks ka elektrontransportahela (kust vee lõpuks kätte saab).

Rasvhapete b-oksüdatsioonirada. Siin "hammustatakse" rasvhappejääke kahe süsiniku kaupa lühemaks

See on selgelt liiga aeglane protsess vee kiireks vabastamiseks ning see vesi peaks eralduma suures osas väljahingatava õhuga. Lisaks on see metabolismirada ühesugune kõikiel loomadel, nii et vaevalt siin kaamlitel olulisi eeliseid on näiteks rasvaste sigade ees või paksudel inimestel kõhnade ees.
Tsitraaditsükkel. Siin toimub keskse metaboliidi atsetüül-koensüüm A lõplik oksüdeerimine

Tegelikult saaks näiteks suhkrust isegi paremini vett kätte kui rasvast, kuna erinevalt b-oksüdatsionist jääb glükolüüsil üks veemolekul üle. Teoorial on veel teisigi nõrku kohti.

Elektroni transportahel mitokondris. Siin konverteeritakse eelnevates tsüklites saadud reduktiivjõud ATP energiaks. Sisuliselt toimub vesiniku põletamine veeks.

Näiteks, kui kogu vajaminev vesi vaid rasva „põletamisel“ vabastataks, siis mida tehakse paralleelselt toodetud energiaga? Iga vabastatud vee molekuli kohta toodetakse paralleelselt üle kuue ATP molekuli. Kuidas kaamel üleliigse ATP ära kasutab? Ta peab kas helendama või ringi jooksma (nii et ei higista), muidu jookseb hoopis kogu metabolism umbe.
Veel. Tagurpidi vaadates- joodud veest ei ole võimalik rasva sünteesida. See oleks isegi ulme jaoks liiga absurnde. Niisiis, kaameli küüru rasv ei ole joodud veest tehtud ega ka otseselt vee talletamiseks mõeldud. Rasva põlemisel vabaneb küll lõpuks vett (umbes samapalju kui rasv ise kaalub), aga sellest ei piisa, et organismi veega piisavalt varustada. Vastasel juhul ei jooks ju kaamlid vett (75-100 liitrit korraga!). Kuna see vesi rasva minna ei saa, talletatakse see kuskil mujal.
Hiljem internetist otsides tuligi välja tõsiasi, et kaamel säilitab vett ikkagi vee kujul kõhus, vereringes ja kogu kehas.

Myth busted, tänan teid Tõnis, Koit ja Elin huvitava vestluse eest!


Kaamel on äärmiselt sitke elukas, kellel on terve rida huvitavaid kohastumisi nagu näiteks osmoositolerantsemad punaverelibled, keha temperatuuri muutuvuse taluvus (34-41 C), efektiivne väljaheidete veetustamise süsteem (kaamli kusi on nagu siirub, ja kakat saab põletada), paks higistamisvastane kasukas, võime juua kiiresti palju vett ja elada ka siis, kui 40% kehamassist on veena kadunud.

Saturday, March 24, 2007

4 pilti suvisest Soomest








Monday, March 12, 2007

Requiescat in Pace

Minu vanaema, sellisena nagu ma teda alati mäletama jään.

Friday, March 09, 2007

Clavicle fracture

Jah tõesti, Slovakkia Tatrates murdsin lumelauaga sõites oma rangluu. Midagi erilist selleks vaja polnudki. Lihtsalt üks poolpiruett õhus ja vasema õla peale maandumine. Tagantjärgi vaadates oli see juhtum omamoodi ilus. Mulle meeldivad siirad ja vahetud emotsioonid. Sellistes situatsioonides õpid rohkem tundma nii ennast kui ka sind ümbritsevaid inimesi ja pettuma ei pidanud ma kelleski. Pärast pauku ei jäänud muud üle, tuli tagasi tippu liftide juurde ronida, ühes käes laud ja teine käsi kinnastpidi hambus. Sealt sai liftiga alla esmaabiputki juurde, kus pärast kiiret ülevaatust ja mingit valuvaigistavat süsti tuli oodata kiirabi järele. Haiglas tehti pilt ja pingutati õlad 8-kujulise sidemega taha. Seal õppisin ka esimese slovakkiakeelse sõna "jakuijem"-tänan. Seda sõna läks hiljem palju vaja (elementaarne viisakus ikkagi), kuna Slovakkias räägitakse valdavalt vaid slovakkia, tsehhi ning veidi vene keelt. Naljakas, nii väikse maa (pindalalt sarnane Eestiga, rahvaarvult 5x suurem) elanikud võiksid ju veel keeli osata.
Nüüd on 1-2 kuud kahjuks spordivabad, aga hea uudis on see, et kokku kasvanud rangluu pidavat olema tugevam kui ennem.

Monday, March 05, 2007

Palju õnne!

Eile toimunud valimistulemuste järgi käis valimas 546 139 valijat, mis on 61% valijate üldarvust. Reform tegi keskile ära, Isamaa oli täitsa tubli (RP mitte) ja rohelised said isegi rohkem hääli kui
rahvaliit, kes kõdus. Minge-minge vasaklased opositsioonipingile virisema. Samas soovin edu parematele koalitsiooniläbirääkimisel. On aeg õlad kokku panna. Eriti soovin ma paindlikust isamaale, sotsdemmid ja rohelised ei ole jõupositsioonil, kuna nende vahel saab valida. Kui isamaa ja reform kokku ei lepi, siis on reform sunnitud vastu võtma keski pakk
umised, mis on tõenäoliselt väga soodsad (keskil pole midagi kaotada, ning ta tahab puldi juures olla). Rahvaliidu kaasamist ei pea ma isiklikult praegustel tingimustel võimalikuks, igal asjal on piir. See periood tuleb raske, kui ennustatud majanduslangus tõesti kohale jõuab. Julgeid otsuseid ja vähem populismi!Head Silveri valijad, ma tänan teid tema usaldamise eest. Olen täiesti veendunud, et tegite õige valiku. Suhelge temaga, olge kursis tema blogiga, küsige küsimusi ja tehke ettepanekuid. Silver on eelmistel valimistel tõestanud, et ta täidab oma lubadusi ja suhtleb personaalselt oma valjatega ning palju nende häid ettepanekuid on Toompeale jõudnud. Oleme kriitilised, koostöövalmid, aktiivsed ja organiseeritud- meil on hea president ja head eeldused heaks valitsuseks ning veel paremaks tulevikuks.