CO2, kuiv jää ja "Revitalizer"

Kuiva jääd toodetakse põhimõtteliselt samamoodi nagu töötab külmkapp. Gaasiline CO2 pressitakse kokku ja tekkinud kuumus eemaldatakse. Seejärel lastakse gaasil kiiresti paisuda, mis tekitab kiire temperatuuri languse, nii et osa CO2-st jäätub ”lumeks”.
Eelmisel nädalavahetusel võtsin kampsuni sees kingituseks veidi kuiva jääd viinakokteili jaoks kaasa. Mullitav ja aurav viin, mis mõnusalt maha jahtub (ikkagi -80 kraadi peaaegu) on huvitav jook ja see sai nimeks ”the revitalizer” minu nimest tagurpidi. Minu üllatuseks kippus kuiv jää viinast vett välja jäätama, nii et kokkuvõttes jõid hoopis kangemat kraami. Maitset CO2 ei muutnud, kuigi ta on vees nõrk hape ja maitsetugevndajaga.
Üks asi mida tuleb revitalizerit juues silmas pidada on see, et tassi põhjas olevat kuiva jää tükki ei maksaks alla neelata- usun, et tagajärjed on kurvad. Teine asi, millele ma mõtlema hakkasin oli see, et CO2 moolmass on 44 grammi ja see vastab 22.4 liitrile gaasile. Mina tõin seda jääd aga mitu kilo (üks kilo ~0,5 m3), nii et teoreetiliselt peaks tekkiv CO2 gaas päris palju õhku välja pressima ja lämmatama hakkama. Selleks, et terve köök ruumalaga 75 m3 täita 5% CO2-ga oleks vaja 7,5 kg kuiva jääd. Õhust on CO2 raskem 1.65 korda, nii et igaks juhuks soovitasin mitte väga palju kükitada ja tegin akna lahti. Reaalsus nii ohtlik ei olnud, kuna jää sulas külmikus väga aeglaselt ja kasutusse läks kokku umbes 1 kilo ringis.
Igal juhul oli köök paksu valget tossu (õigemini jahedat veeauru) täis, isegi pildistamine läks meelest ära.
Mingi kohalik hambaarsti tudeng ütles, et ma olen ”verrückt” ja teadis rääkida CO2 toksilisusest ning suurest reageerimisvõimest- ikkagi keeb ju, kui vette panna. Ma ei talu selliseid võhikuid, kes targutama tulevad asjadest millest nad ei tea. Nojah- siinkohal pean ka muidugi endale vahel tuhka pähe raputama :) aga tõesti, igal asjal on piirid.
